Nasza biblioteka bierze udział w projekcie  "Zielone Gry. Biblioteki i organizacje pozarządowe włączają młodych do gry o przyrodę", którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. W związku z tym w poniedziałek 26 listopada w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zielonkach, podczas zajęć informatyki, odbyła się wyjątkowa lekcja. Uczniowie mieli szansę zagrać w internetową "Grę z klimatem", która w uproszczony sposób ilustrowała procesy zachodzące w środowisku naturalnym pod wpływem działalności człowieka.

Uczniowie czterech różnych klas mieli szansę spróbować swoich sił w zarządzaniu wirtualną wyspą - ich decyzje i strategie eksploatacji surowców naturalnych ukształtowały losy jej ekosystemu. Po każdej rozgrywce następowało omówienie skutków kroków podjętych przez graczy, ich konsekwencji oraz tego, jak symulacja ma się do rzeczywistości, w której wszelkie zmiany dużo trudniej odwrócić niż na ekranie komputera. Pod koniec lekcji uczestnicz mieli już jasne pojęcie o tym w jaki sposób rabunkowa gospodarka i niezrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych może w krótkim czasie doprowadzić do katastrofy i przynieść wielkie straty nie tylko bezpośrednio zaangażowanym, ale całej populacji. Kluczowe było jednak nie piętnowanie niewłaściwych decyzji i strasznie wizjami zagrożeń ekologicznych, lecz podkreślenie wagi i opłacalności współdziałania, porozumienia dla wspólnego dobra oraz ostrożnego planowania przy podejmowaniu krytycznych decyzji.

W ramach "Zielonych Gier" prowadzone są warsztaty z wykorzystaniem trzech różnych gier. "Gra z Klimatem" to wspomniania wyżej symulacja komputerowa przeznaczona dla dowolnej ilości graczy. "Ropa z Catanu" to dodatek do popularnej gry planszowej "Catan", który ilustruje negatywny wpływ wydobycia ropy naftowej na środowisko naturalne. "Władcy doliny" to z kolei planszówka stworzona specjalnie na potrzeby projektu, która pozwala graczom wcielić się w role rolników, lokalnego samorządu oraz banku i poznać zawiłe zależności łączące ekonomię, przyrodę i politykę.

We wszystkie trzy gry można zagrać w naszej bibliotece - czytelnia komputerowa umożliwia dostęp do "Gry z Klimatem", a "Catan" oraz "Władcy Doliny" są dostępne do użytku na miejscu. Zapraszamy.