W niedzielny poranek, 23 października 2016 r., odbył się po raz drugi plener fotograficzny, którego głównym bohaterem był tradycyjny strój grupy etnograficznej krakowiaków zachodnich pochodzący rodem „od Zielonek”. Celem pleneru fotograficznego była prezentacja regionalnych ubiorów ludowych – odświętnych i codziennych, pochodzących z przełomu XIX i XX w., zgromadzonych w Izbie Regionalnej w Zielonkach oraz promowanie folkloru, historii i tradycji lokalnej gminy Zielonki, która od kilkunastu lat pełni rolę zielonej sypialni Krakowa. Pomysłodawcą i inicjatorem wybrania takiej formy propagowania rodzimego folkloru i etnograficznych zbiorów muzealnych był Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, kustosz Izby Regionalnej w Zielonkach oraz przewodniczący Gminnej Komisji ds. Opieki nad Zabytkami i Dziedzictwem Kulturowym Gminy Zielonki.

Jak podkreśla M. Zieliński najprostszą definicją dziedzictwa kultury jest to, co nas otacza, a trzeba przyznać, że ziemia zielonecka jest niezwykle malownicza o każdej porze roku. Jej krajobraz staje się wspaniałym tłem do ukazywania niezwykłego bogactwa miejscowego stroju krakowskiego.

Zdjęcia mają charakter etnograficzno-historyczny i składają się z dwóch części.

W pierwszej, głównej, pokazane zostały wybrane komplety i elementy historycznych ubiorów krakowskich w upozorowanych planach grupowych w urokliwych zakątkach Marszowca, w okolicach starego fortu oraz malowniczych urwisk w Bibicach, nieopodal boiska sportowego LKS Bibiczanka. W drugiej części fotograf wykonał eksponujące urodę stroju zdjęcia portretowe.

Była to jedyna w swoim rodzaju okazja do wejścia w bezpośredni kontakt z dawnymi ubiorami. Podczas pleneru można było przymierzyć kompletne stroje z Zielonek lub ich wybrane elementy, poczuć na własnej skórze ich ciężar i fakturę, spojrzeć na strój inaczej niż przez szkło muzealnej gabloty. Zdjęcia bezpłatnie wykonał członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego działającego przy NCK w Krakowie p. Ryszard Cabała, absolwent Szkoły Kreatywnej Fotografii – serdecznie dziękujemy! Modelami byli mieszkańcy rdzenni i napływowi z takich miejscowości jak: Zielonki, Bibice, Węgrzce oraz Pękowice. Dzięki tak aktywnemu udziałowi w sesji fotograficznej, wszyscy jego uczestnicy mieli wpływ na wykorzystanie wizerunku naszych mieszkańców do promowania regionalnego dziedzictwa kulturowego i edukacji historycznej.

 

KK