2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto państwowe ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Tego dnia możemy wywiesić na swoich domostwach biało-czerwoną flagę. Jednak wywieszając flagę trzeba spełnić kilka warunków.

 


 

 

Oprócz tego, że flagi nie można niszczyć, należy ją także prawidłowo eksponować (jeśli już mamy taki zamiar). Materiał musi być czysty i niepostrzępiony. Wywieszać flagę należy skośnie, umieszczoną na drzewcu, prostopadle do ściany budynku, bądź też pionowo - na maszcie. Zwisając nie może w żaden sposób dotykać podłoża.

Na wolnostojących masztach flaga może wisieć od świtu do zmierzchu przy dobrej widoczności. Nie można flagi wywieszać na masztach podczas burz, wichur i zamieci śnieżnych.

Jeśli dysponujecie w domu flagą Polski to wywieście ją przed swoimi domami. Warto podkreślić przynależność do swojego narodu w święto flagi. 2 maja jest obchodzony także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Historia Barw Narodowych
Barwy biała i czerwona po raz pierwszy, nieoficjalnie, zostały uznane za barwy narodowe w pierwszą rocznicę uchwalnie pierwszej polskiej konstytucji - 3 maja 1792 roku. Manifestujący w ten dzień byli przepasani biało-czerwonymi szarfami, kolory nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonym tle.

Oficjalnie, po raz pierwszy, kolory biały i czerwony uznane zostały za barwy narodowe Uchwałą Sejmu z 7 lutego 1831 roku, w której czytamy:

Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:

Artykuł 1.
Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Artykuł 2.
Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

Kolejne regulacje prawne dotyczące barw Rzeczypospolitej Polskiej to m.in Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku "O godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej", Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 "O barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych" oraz Ustawa z dnia 20 lutego 2004 "O zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej". 

Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych:

  • 2 maja 1945 o godzinie 6 rano zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie.
  • W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych ( po Święcie Pracy ), tak aby nie wisiały, w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze, święta 3 maja.


Kolory i wymiary flagi państwowej

Polska flaga państwowa, według obowiązującej normy, to prostokąt o proporcjach boków 5:8 podzielony na dwa poziome pasy - biały górny i czerwony u dołu. Dopuszczalne jest wieszanie flagi narodowej pionowo. W tym wypadku barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie.