Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, biblioteka w Węgrzcach we wtorkowe przedpołudnie zaprosiła wszystkich czytelników, a zwłaszcza Panie na wykład prof. Haliny Bursztyńskiej – pracownika naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tematem przewodnim spotkania była: „Eliza Orzeszkowa - emancypantka XIX w.”.

Nasz gość honorowy przedstawił znaną wszystkim z kanonu lektur pisarkę, której przyszło żyć w trudnych czasach. Z opowieści wyłonił się obraz kobiety spragnionej miłości i akceptacji, której zabrakło w dzieciństwie. Orzeszkowa była pełna ideałów, planów, utalentowana, inteligentna i skora do pomocy słabszym. Burzliwe czasy, w których żyła zmusiły ją do wielu trudnych decyzji, uczyły pokory wobec spraw, których nie mogła zmienić. Jednocześnie była to osoba pełna uczuć, które przelewała na papier w niezliczonych listach, pamiętnikach i powieściach. Wykład ubarwiony był licznymi dygresjami o życiu Polaków na kresach.

Z okazji zbliżającego się święta dyrektor biblioteki pan Mariusz Zieliński złożył wszystkim Paniom gorące życzenia i obdarował kwiatami. Nie zabrakło domowego ciasta i toastu za zdrowie wszystkich Dam. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, rozmowom nie było końca.

KG