14 lutego obchodzimy Walentynki. Nazwa ta pochodzi od imienia św. Walentego. W Europie święto zakochanych obchodzone było już w średniowieczu, natomiast do Polski trafiło w latach 90. XX wieku.

14 lutego obchodzimy Walentynki. Nazwa ta pochodzi od imienia św. Walentego. W Europie święto zakochanych obchodzone było już w średniowieczu, natomiast do Polski trafiło w latach 90. XX wieku.

Kim był Święty Walenty?


W tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy informacje o co najmniej trzech Świętych o tym imieniu. Jedna z legend mówi o duchownym, który przeciwstawił się rozkazowi Imperatora Rzymu Klaudiusza II zakazującego udzielania ślubów młodym mężczyznom, jako że według doradców Klaudiusza, nieżonaci mężczyźni byli lepszymi żołnierzami. Za to nieposłuszeństwo duchowny Walenty został skazany na śmierć.
Inna historia mówi o młodym człowieku, który za pomoc prześladowanym chrześcijanom został skazany na śmierć. Z więzienia wysłał swojej ukochanej list z podpisem „From Your Valentine”.

Pierwszą informację, uważaną przez niektórych za wzmiankę o Walentynkach, odnajdujemy w poemacie z 1382 roku „Sejm Ptasi" Geoffrey Chaucer'a. O „słodkiej Walentynce” pisze także na początku XV wieku Karol Orleański. Również wzmiankę o tym dniu znajdujemy także w Hamlecie Williama Szekspira.
W dniu świętego Walentego wyrażanie uczuć ma charakter świąteczny, a zwyczaj choć przypisywany głównie zakochanym, obejmuje okazywanie ich także osobom tej samej płci a kochanym. Drobne symboliczne prezenciki zwane Walentynkami ofiarowuje się zwykle anonimowo, na pamiątkę legendy podpisując jedynie „Twój Walenty" czy „Twoja Walentynka". 
W naszych Bibliotekach w Zielonkach, Wegrzcach i Przybysławicach można znaleźć wiele ciekawych pozycji godnych polecenia na Walentynki. Polecamy wiele powieści, typowych romansów, gdzie akcja toczy się w czasach współczesnych, jak i romanse z tłem historycznym. Posiadamy wiele pozycji, takich pisarzy jak: Nora Roberts, Daniel Stell, Amanda Quick i wiele innych.

KC