zdjęcie przedstawia dzieci siedzące w ławce i oglądające albumy o strojach ludowych
Tydzień Kultury Ludowej rozpoczęty, tym razem po raz drugi! Jego głównym celem jest rozpowszechnienie, wśród dzieci i młodzieży wiedzy o lokalnym folklorze i sztuce ludowej podkrakowskich wsi.
Na lekcjach bibliotecznych w klasach 1b i 1f, w Szkole Podstawowej w Bibicach, pierwszaki mogły dowiedzieć się, co nieco o stroju krakowskim, ze wzorem "od Zielonek". Dzieci chętnie opowiadały o swoich tradycjach domowych związanych z ludowym ubiorem. Okazało się, że część z nich już nie raz go ubierała, lub widziała w stroju krakowskim bliskich.

Uwagę skupiliśmy także na przepięknych skrzyniach posagowych, które dzieci podziwiały w książkach i na zdjęciach. Przed końcem zajęć otrzymali także kolorowanki z tym motywem. Zdobyte informacje mieli później wykorzystać w praktyce - na kolejnych lekcjach w szkole sami pomalują skrzyneczki, a efektami ich pracy podzielimy się w późniejszym czasie.

zdjęcie przedstawia dzieci w sali podczas lekcji

KB