Dyskusyjny Klub Książki w Węgrzcach i Przybysławicach zainaugurował swoją działalność w 2010 roku a w Zielonkach w 2011 roku. Podobnie jak inne kluby w Polsce pojawił się w toku realizacji wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wspierania sektora książki „Tu Czytamy!" podjętego przez Instytut Książki przy współpracy British Council (instytucja reprezentująca Wielką Brytanię i Irlandię Północną w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej z innymi krajami). Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) w Polsce powstały jako odpowiednik bardzo popularnych grup czytelniczych (reading groups) istniejących w Wielkiej Brytanii.

Adresowane są głównie do czytelników korzystających z bibliotek publicznych na terenie gminy Zielonki, do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać ale także rozmawiać o książkach.

Klubowiczem może zostać każdy

- niezależnie od wieku i zainteresowań. Najważniejsza jest pasja czytania, ochota na rozmowę o tym co czytamy, a także chęć poznawania nowej literatury.

Dyskusyjny Klub Książki spotyka się 1 raz w miesiącu. Lista uczestników, zgodnie z ideą programu jest otwarta. Każdy kto chciałby wziąć udział w dyskusji lub chwilowo być jej tylko biernym odbiorcą może przyjść na spotkanie.

W DKK poznajemy współczesną literaturę - polską i obcą, wymieniamy swoje poglądy na literaturę, konfrontujemy gusta czytelnicze przy zachowaniu zasady, że o przeczytanych książkach rozmawiamy w swobodny, niczym nieskrępowany sposób. Udział w DKK to nie tylko aktywizacja intelektualna ale także przyjemnie, a zarazem pożytecznie spędzony czas.