Dnia 17 lutego 2012 roku w Bibliotece Publicznej w Zielonkach rozpocznie się wystawa fotografii Janusza Skórskiego pt.” Kalwaria”. W oczekiwaniu na nadchodzące Święta Wielkanocne biblioteka proponuje wszystkim odwiedzającym możliwość innego spojrzenia na świat właśnie dzięki fotografii.

Janusz Skórski urodził się w roku 1966. W latach 1986-88 pracował w reporterskich ekipach filmowych, a potem przy konserwacji sprzętu w Telewizji Kraków. Od 1990 pracuje w laboratoriach fotograficznych. W swoim dorobku ma cztery wystawy indywidualne, wielokrotnie prezentowane w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech , Niemczech, Danii i na Słowacji. Z powodzeniem brał udział w krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych oraz wystawach zbiorowych. Od 1996 roku jest członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego , a od 2005 jego wiceprezesem.

Fascynacja Misteriami zaczęła się u Janusza Skórskiego w Niedzielę Palmową 1993 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie od XVII wieku tradycyjniewystawia się plenerową drogę krzyżową. Zauroczyła go atmosferawielkiego skupienia modlitewnego zmieszana z jarmarczno-odpustowymi kramami. A potem były kolejne Misteria w Kalwarii Pacławskiej czy w Górce Klasztornej.
Efekt przemierzania tych pełnych błota a czasem śniegu dróg między kaplicami podziwiać można na fotografiach udostępnionych na naszą wystawę.
Wystawa czynna będzie w holu biblioteki, w godzinach jej otwarcia w dniach od 17 lutego do 11 kwietnia 2012 roku.

JR