In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

DKK Zielonki

Po kilku naprawdę wymagających i poważnych lekturach, zapragnęłyśmy czegoś nieco lżejszego, i oto pojawiła się „Zapłata” Małgorzaty Rogali.  Po czterech latach powróciłyśmy do czytania polskiego kryminału, a dokładnie kryminału kobiecego, z silnie rozbudowanym wątkiem obyczajowym, bez zbędnej przemocy, krwi i okrucieństwa. Kryminału nieco schematycznego i  przewidywalnego, co potem wyjaśniły informacje, że autorka wygrawszy w konkursie literackim nagrodę, którą była 50% zniżka na kurs pisania powieści kryminalnych, chętnie skorzystała z tego daru losu.

Czytaj więcej...

Baśń to nie taka jakie znamy. Jest tu wprawdzie król i królewicz, którzy wyruszają w świat, żeby odnaleźć białą królową, by ją zabić, ale nie ma szczęśliwego zakończenia ani morału. Powieść właściwie składająca się z dwóch zupełnie różnych części. Pierwsza z nich, którą można nazwać powieścią drogi, opowiada o ojcu i synu, którzy uciekają. Nie wiemy dlaczego, nie wiemy przed kim, jednak ciągle zmieniają swoje miejsce zamieszkania, tak jakby chcieli zatrzeć po sobie wszelki ślad. „Baśń” to opowieść o uciekaniu, o dzieciństwie, o ojcowskiej miłości do syna.

Czytaj więcej...

Tak udanego, trwającego blisko trzy godziny spotkania, pełnego humoru i niespodzianek chyba jeszcze w pięcioletniej historii działalności klubu dyskusyjnego nie było. Stół błyszczał, świece płonęły, a piękne fiołki alpejskie zerkały na leżące obok wspaniałe, domowe ciasta.

Już w trakcie czytania lutowej lektury przyszło nam do głowy wprowadzić atmosferę spotkania niczym u Wisi Szymborskiej, a z każdą kolejną kartką tych pomysłów przybywało. Ostatecznie postanowiłyśmy, że z listy przysmaków serwowanych przez poetkę swoim gościom, nie może zabraknąć pizzy (ponieważ dowóz uwielbianych przez noblistkę skrzydełek z KFC byłby nieco kłopotliwy), wazy do zupy, we wnętrzu której umieszczone zostały różnego rodzaju zupki w proszku oraz czajnika z wrzątkiem, niezbędnego do owych zupek zalania.

Czytaj więcej...

W czwartkowy poranek 23 lutego w Przedszkolu Montessori w Zielonkach miało miejsce kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla małych czytelników naszej biblioteki. Przedszkolaki zapoznały się z opowieścią „Marika, dziewczynka z gór” autorstwa Giancarlo Macrì’ego z przepięknymi ilustracjami wykonanymi przez Khoe Le.

Czytaj więcej...

W czwartek 16 lutego dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach uczestniczyły w zajęciach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozpoczęliśmy od wysłuchania krótkiego opowiadania Kathleen W. Zoehfeld „Puchatku, cierpliwości!”, bowiem lutowe spotkanie zostało poświęcone temu właśnie tematowi.

Czytaj więcej...

 

Jeśli zacząć rok to naprawdę z przytupem i fantazją. Nam się to udało, bowiem pierwsza dyskusja w tym roku była rejestrowana przez redaktorów Radia Kraków, które wspiera działalność Dyskusyjnych Klubów Książki. Wszelkie obawy i trema szybko minęły i zgodnie z tradycją o 18.30 rozgorzała dyskusja.

Czytaj więcej...

W czwartek 12 stycznia dzieci z Przedszkola „Uniwersytet Malucha” – Przedszkole Montessori w Zielonkach uczestniczyły w pierwszej w tym roku lekcji bibliotecznej. Na spotkaniu została przeczytana książka Gilberta Delahaye’a (w opracowaniu Wandy Chotomskiej) zatytułowana „Martynka i cztery pory roku”.

Czytaj więcej...

W czwartkowy poranek 15 grudnia w Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, połączone z warsztatami plastycznymi dla najmłodszych. Tematem przewodnim były Święta Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

Za oknami zbliżająca się coraz większymi krokami zima, mokro, wietrznie i ciemno. Słowem nic przyjemnego. Humor można poprawić stwarzając we wnętrzu przyjazną, świąteczną atmosferę. Tak też było na ostatnim w 2016 roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Na stole pojawiły się świąteczne pierniki, tort i ciasta oraz coś, czego w trakcie naszych dyskusji o książkach zabraknąć nie może czyli… aromatyczna herbata.

Czytaj więcej...


Dziś rano maluchy z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach uczestniczyły w zajęciach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o bardzo ważnych sprawach – o potrzebie przepraszania, wybaczania, koleżeństwie i pomocy.

Czytaj więcej...


I to nie byle jakim, bo był nim sławny as izraelskiego wywiadu Gabriel Allon, znany, przynajmniej niektórym z nas, z poprzednich powieści Daniela Silvy. Marzyłyśmy o dobrym kryminale, tymczasem otrzymałyśmy do przeczytania bardzo dobą powieść sensacyjno-szpiegowską.

Czytaj więcej...