Chcesz wspomóc lokalną społeczność i promować kulturę, a jednocześnie nauczyć się czegoś nowego i miło spędzić czas? Zapraszamy do wolontariatu w Bibliotece Publicznej w Zielonkach!

Najważniejsze są dla nas dobre chęci i poświęcony czas – z pewnością znajdziemy dobry użytek dla Twoich zdolności i talentów. Do najbardziej powszechnych umiejętności jakie mogą się przydać podczas wolontariatu należy np. sprawna organizacja i koordynacja wydarzeń, obsługa komputera (znajomość programów graficznych czy edytorów tekstu), znajomość języków obcych.

Wolontariusze w zależności od swoich predyspozycji i chęci oraz aktualnych potrzeb Biblioteki mogą brać udział w różnego rodzaju projektach, mogą to być np.:

● Organizacja i obsługa imprez kulturalnych – takich jak spotkania z historią czy różnego rodzaju warsztaty.

● Prowadzenie kursów komputerowych ­ najczęściej skupiających się na konkretnych zagadnieniach i/lub grupach wiekowych, np. kursy podstawowej obsługi komputera dla seniorów.

● Pomoc w realizacji projektów, w które zaangażowana jest biblioteka –są one bardzo różnorodne, toteż dokładna forma pomocy zależy od konkretnego przedsięwzięcia – warto poszukać czegoś dla siebie na stronie Biblioteki!

● Tworzenie dokumentacji z działalności biblioteki – może oznaczać zarówno pisanie artykułów na temat organizowanych wydarzeń jak i np. nagrywanie z nich filmów dokumentalnych czy przygotowywanie fotorelacji.

● Realizacja autorskich projektów dla dzieci i młodzieży – tu inwencja zależy tylko od Ciebie, Biblioteka jest otwarta na wszelkie propozycje i pomysły, które służą rozwojowi i poszerzaniu wiedzy.

● Pomoc informatyczna – od obróbki zdjęć, poprzez postawienie nowej strony, po konserwację systemu – biblioteczne komputery zawsze działają na pełnych obrotach więc czasem potrzebny jest ktoś, kto poświęci im nieco uwagi.

● Dostarczanie książek osobom chorym i niepełnosprawnym –najprostszy, a zarazem bardzo wartościowy, sposób pomocy.

Wolontariuszem Biblioteki Publicznej w Zielonkach może zostać każdy, kto ukończył 13 rok życia i ma chęć pomagać innym oraz brać aktywny udział w życiu kulturalnym lokalnej społeczności. Zainteresowani mogą zgłaszać się osobiście w Bibliotece w Zielonkach, ul. Galicyjska 17A, lub w jej filiach: w Węgrzcach, ul. A3/1 albo w Przybysławicach, ul. Krakowska 37. Zapraszamy także do kontaktu mailowego pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Regulamin Wolontariatu w Bibliotece Publicznej w Zielonkach

Postanowienia ogólne:

1. Wolontariat jest formą współpracy proponowaną przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach (zwaną dalej Biblioteką) wszystkim zainteresowanym, którzy ukończyli 13 rok życia.

2. Zadania w ramach wolontariatu są wolontariuszom wyznaczane przez Dyrektora Biblioteki oraz innych, upoważnionych przez niego pracowników Biblioteki.

3. Wolontariusze pracują ochotniczo i nie otrzymują wynagrodzenia.

4. Wolontariat odbywa się w Bibliotece Publicznej w Zielonkach lub w jej filiach ­ w Węgrzcach lub Przybysławicach.

5. Celem wolontariatu jest rekrutacja osób chętnych do współpracy z Biblioteką przy następujących zadaniach:

• pomoc przy organizacji imprez kulturalnych

• prowadzenie kursów komputerowych

• pomoc w realizacji projektów i programów Biblioteki

• tworzenie dokumentacji z działalności Biblioteki

• realizacja autorskich projektów dla dzieci i młodzieży w Bibliotece

• pomoc informatyczna

• dostarczanie książek z Biblioteki osobom chorym i niepełnosprawnym

Podjęcie pracy wolontariackiej:

1. Wolontariuszem w Bibliotece może zostać każdy, kto ukończył 13 rok życia. Decyzję o nawiązaniu współpracy z chętnym na wolontariat podejmuje Dyrektor Biblioteki.

2. Chęć zostania wolontariuszem można zgłaszać pracownikom Biblioteki Publicznej w Zielonkach, filii w Węgrzcach oraz w Przybysławicach

3. „Porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych” zawierane jest na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Osoby niepełnoletnie dodatkowo zobowiązane są do przedłożenia pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych na udział w wolontariacie.

4. Przed podpisaniem Porozumienia kandydat na wolontariusza ma obowiązek zapoznać się z Regulaminem wolontariatu Biblioteki.

5. Wolontariuszowi przysługuje prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych i opinii o wykonywanej pracy.

6. Po miesiącu nieusprawiedliwionej nieobecności Porozumienie z Wolontariuszem zostaje rozwiązane ze skutkiem natychmiastowym.

7. Porozumienie może być rozwiązane w trybie natychmiastowym po uprzedzeniu przez każdą ze stron.