„Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.
Ty, broniąc siebie wbrew wszelkiej nadziei
Broniłaś jeno od czarnej rozpaczy
Wiary, że wolność, prawo, moc idei
Nie jest czczym wiatrem ust, ale coś znaczy.
Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można:
Sobą!”

/ „Polsko nie jesteś ty już niewolnicą! „ Leopold Staff

Dzień 11 listopada to lekcja patriotyzmu, dla każdego Polaka.  Kwiaty, znicze, przemówienia  i wojskowa defilada – wszak jest to najważniejsze polskie święto, czcimy je godnie i uroczyście my – Polacy. 9 listopada odbył się w Centrum Integracji  Społecznej „V Wieczór Niepodległości”, uroczystość, na którą od 2009 r. Sołectwo Zielonki wraz z  Biblioteką Publiczną w Zielonkach zapraszają, by uczcić to narodowe święto.

Sołtys Zielonek p. Władysław Orzechowski i Dyrektor Biblioteki Publicznej Mariusz Zieliński, otworzyli obchody 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości, witając przybyłych gości, m.in.: Radną Gminy Zielonki Annę Sieńko, Radnego Powiatu Krakowskiego Wojciecha Krawata, Dyrektora Centrum Kultury Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marka Płachtę, Dyrektor Zespołu Szkół im Jan Pawła II w Zielonkach Bożenę Nowak i jej zastępców Agnieszkę Machulę i Annę Zielowską, a także towarzyszących im nauczycieli, jak również reprezentujących środowiska kombatanckie z terenu gminy Zielonki Józefa Chrzana i Romana Heila oraz przedstawiciela Zarządu Kółka Rolniczego w Zielonkach Marka Płonkę. Mariusz Zieliński, wygłosił krótkie przemówienie, przypominając, że dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku.

W latach 1939-1944 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju”.

Dyrektor biblioteki wraz z  sołtysem zaprosili przybyłych gości, udekorowanych pięknymi kotylionami w barwach narodowych, przygotowanymi przez nauczycielkę  Annę Kiecę, do obejrzenia inscenizacji  słowno-muzycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w wykonaniu uczniów zieloneckiej szkoły  pod opieką i kierownictwem Agaty Wodki. Uwagę wszystkich zebranych zwróciły kostiumy i charakteryzacja aktorów, które były stylizowane na ducha tamtej epoki. Młodzi artyści wykazali się sporym talentem artystycznym oraz poprawną dykcją. Po zakończeniu przedstawienia, nastąpiło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Anny Roj, pracownika CKPiR  w Zielonkach.

Na zakończenie wieczoru Władysław Orzechowski i Mariusz Zieliński, zainicjowali akcję Patriotyczne Zielonki pod hasłem  „Od maluszka do staruszka”,  w ramach której zostały rozdane najmłodszym przedstawicielom pokolenia flagi biało-czerwone. Dzisiaj rozdaliśmy kilkadziesiąt flag biało-czerwonych – powiedział sołtys Orzechowski -  i jesteśmy przekonani, że z roku na rok domów i posesji mieszkańców Zielonek udekorowanych z okazji świąt narodowych będzie nam przybywało.

Powinniśmy pamiętać o tym, że dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. Pamiętajmy o ich wielkiej niezłomności. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.

Justyna Owsianka