W tegorocznej V edycji konkursu "Cudowna Moc Bukietów" w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pany – zwanym też Świętem Matki Boskiej Zielnej, organizowanego przez Instytut Dziedzictwa w Krakowie, po raz kolejny z sukcesem zaprezentowała się delegacja z Zielonek.

Tym razem „rozbito bank” w dwóch różnych konkurencjach: drugie miejsce w konkursie na "Tradycyjny Bukiet Zielny" oraz drugie miejsce w kategorii „Bukiet Florystyczny”  zdobyła p. Bernadeta Walczak. Jej bukiet oczarował jury konkursu niecodzienną kompozycją z mięty i rumianku oraz pozostałych ziół. Ponadto została doceniona pełna stylizacja tzn. nasza laureatka wystąpiła na scenie w tradycyjnym stroju krakowskim od Zielonek, bardzo bogato zdobionym haftem, cekinami, koralami i pasmanterią.  P. Bogusław Sonik był oczarowany tą kreacją i nie szczędził słów uznania, że w Zielonkach nie tylko kultywują tradycję, ale także zachowały się piękne stroje ludowe stanowiące wizytówkę ziemi krakowskiej.

Jedną z nagród dla laureatki, która na co dzień jest  uczestniczką Bibliotecznych Warsztatów Plastycznych działających przy naszej książnicy,  jest karnet na profesjonalne 2-dniowe warsztaty florystyczne organizowane przez Małopolskie Centrum Edukacji Florystycznej w Krakowie.

Na krakowskim Małym Rynku swój tradycyjny bukiet zielny wystawiła również p. Anna Palimąka, zdobywając wyróżnienie w kategorii „Bukiet Zielny” oraz nagrodę - kosz markowych kosmetyków na bazie naturalnych ziół.

Dodać należy, że p. Anna nie mogła spokojnie przejść przez rynek i krakowskie ulice, bowiem jej strój krakowski: bogato zdobiony gorset, haftowana koszula, tybetowe spódnica i zapaska oraz strojne korale budziły podziw wśród krakowian i zagranicznych turystów, którzy prosili o możliwość zrobienia sobie z obiema paniami pamiątkowego zdjęcia.

Paniom p Bernadecie i Annie, serdecznie gratulujemy i dziękujemy za promocję naszej miejscowości i Gminy Zielonki oraz zaangażowanie w krzewienie pięknej tradycji wsi podkrakowskiej.

Mariusz Zieliński