Do 1 czerwca na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej oglądać będzie można wystawę „Gmina Zielonki”. Wystawę otwarto uroczyście 24 marca. W godzinach funkcjonowania placówki zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać historię i codzienność miejscowości gminy Zielonki, ciekawych ludzi je zamieszkujących, talenty, które posiedli, piękno zabytków gminy i jej krajobrazów.

Otwarcia dokonali wójt gminy Zielonki Bogusław Król, kierownik Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz. Przygotowanie wystawy, które koordynowała Biblioteka Publiczna w Zielonkach, jej kierownik oraz pracownicy, zaangażowała wiele osób – mieszkańców sołectw w gminie Zielonki, społeczników, artystów, regionalistów. Wszystkim podziękowano specjalnymi dyplomami. Byli wśród nich ksiądz proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Zielonkach Andrzej Olszowski; regionalista Henryk Banaś, opiekun muzeum wiejskiego Izba Bibicka; pani Halina Banaś, malarka, autorka pejzaży i widoków wyeksponowanych na wystawie. Podziękowania otrzymali ofiarodawcy pamiątek: państwo Chrzanowie, rodzina Potoków, panie Janina Chacuś i Zofia Bińczycka. W przygotowaniu współpracowały wszystkie szkoły z gminy Zielonki, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Dzięki nim wystawa przypomina bogaty skarbiec wiedzy o gminie Zielonki, w którym nie brakuje informacji, dokumentacji zdjęciowej, ale i widomych pamiątek takich jak skrzynia krakowska z Izby Bibickiej czy nakrycia głowy Herodów, grupy kolędniczej działającej w gminie. Pani Zofia Daszkiewicz, poetka z Węgrzc napisała na tę okoliczność specjalny wiersz „Mała ojczyzna”, który zaprezentowała zebranym. Na otwarcie udało się przybyć panom Jackowi Łodzińskiemu i prof. Mieczysławowi Górowskiemu, którym Zielonki zawdzięczają odkrycie talentu Katarzyny Gawłowej, malarki naiwnej, której prace zyskały wielkie powodzenie, także poza granicami naszego kraju. Prace artystki zostały w formie zdjęć przypomniane podczas otwieranej wystawy. Wzruszającą wędrówkę muzyczną po obyczajach w gminie Zielonki zapewnił chór Bel Canto z Zielonek pod kierownictwem Anny Roj, przykładowo pani Anna Palimąka wykonała a capella majową balladę maryjną. Występom towarzyszył Pucherok, który swoją oracją przypomniał zwyczaj chodzenia po domach w Niedzielę Palmową przebranych chłopców w stożkowatych czapkach, umorusanych sadzą i odzianych w odwrócone kożuchy. Przypomniano też tragiczne i chwalebne karty historii. Urodzoną i wychowaną w Zielonkach   Wiktorię Baran uhonorowała delegacja szkoły jej imienia z podhalańskiej Morawczyny. Dyrektor placówki wraz z pocztem sztandarowym przypomniała losy nauczycielki, która w czasie II wojny światowej została rozstrzelana przez Niemców za działalność konspiracyjną.
- Wiktoria miała możliwość ucieczki, jednak została, by nie ściągnąć zemsty okupantów na uczniów szkoły i mieszkańców Morawczyny, oni wiedzą jak wiele jej zawdzięczali – opowiada dyrektor Danuta Strzęp.

Zapraszamy do odwiedzenia tego swoistego przedstawicielstwa gminy Zielonki w Krakowie. Wystawa czeka na Państwa.

„Teraz inne problemy nas dzielą,
Inne także nas fakty zbliżają,
To jest ważne, by znać swe korzenie,
Mieszkać w kraju, gdzie ptaki śpiewają”