Biblioteka Publiczna w Zielonkach, Sołectwo Zielonki oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji do 21 stycznia 2010 roku zapraszają na unikatową wystawę pt. „Kapłaństwo, charyzma i Jego Zielonki …” zorganizowaną w 30-lecie śmierci ks. kanonika Adama Zięby oraz inaugurującą 750 –lecie zieloneckiej parafii, które przypada w 2010 roku. Jednak zanim rozpocznie się dla Zielonek rok jubileuszowy społeczność całej gminy i nie tylko może podziwiać niecodzienną wystawę, którą śmiało polecić można pasjonatom historii miejscowości. Po wystawie oprowadza kierownik biblioteki Mariusz Zieliński.

Na wystawę w sali sołeckiej (Biblioteka Publiczna w Zielonkach, Centrum Integracji Społecznej, ul. Galicyjska 17A, Zielonki, wejście od strony parku) składają się eksponaty wypożyczone dzięki uprzejmości księdza kanonika Andrzeja Olszowskiego, honorowego patrona wystawy, ze skarbca parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach. Trzon ekspozycji stanowi 11 zabytkowych, nieużywanych już ornatów mszalnych. Najstarszy pochodzi z końca XVIII wieku, gro z przełomu XIX i XX wieku, a są i powojenne. Odzwierciedlają nie tylko zmieniające się style, ale i poszczególne momenty roku liturgicznego – są więc fioletowe wielkopostne, zielone charakterystyczne dla okresu zwykłego w liturgii, ale i świąteczne. Ciekawostką jest ponad stuletni wieszak na ornaty.
Warto wspomnieć, że na wystawie zobaczyć można ornat pierwszego proboszcza parafii po tym, jak wydzieliła się ze struktur parafii św. Anny w Krakowie, Piotra Kwiecińskiego, zmarłego w roku 1881 oraz ornat używany przez ks. Jana Michalika zmarłego w 1911, proboszcza parafii do tego roku, zdobny w młodopolskie ornamenty,. Inne interesujące eksponaty to mszał łaciński z początku XX wieku, liczący sto lat kielich mszalny, relikwiarze w formie monstrancji i krucyfiksu. Do ks. Adama Zięby należały prezentowane ornaty z lat powojennych i podróżny zestaw do namaszczania chorych, zobaczyć można ornat, w którym koncelebrował mszę św. wraz z kardynałem Karolem Wojtyłą w 1968 roku.
Ksiądz Adam Zięba był proboszczem Zielonek w latach 1943 – 1979, bardzo zasłużonym dla parafii. Rozbudował kruchtę powiększając kościół, powiększył cmentarz, doprowadził do tego, że do Zielonek został sprowadzony obraz Matki Bożej Zwycięskiej. Ksiądz Adam Zięba pochodził z Niegowici. 
Wystawa jest okazją do przyjrzenia się z bliska detalom rzeczy używanych w kościele, szat, tkanin, draperii ołtarzowych, koronek, haftów, które zwiedzając kościoły czy będąc na nabożeństwie podziwia się zazwyczaj tylko z daleka. 
Organizatorom wystawy zależy na tym, aby przybliżyć zwiedzającym osobę księdza kanonika Adama Zięby i wprowadzić w obchody jubileuszu.
IO