Biblioteka w Zielonkach bierze udział w szkoleniach w ramach Programu Biblioteka+. Jest to Wieloletni Program KULTURA+Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Instytut Książki. Program szkoleniowy obejmuje między innymi szkolenia z zakresu rozwoju osobistych kompetencji menedżerskich i przywódczych, a także posługiwania się nowymi technologiami informatycznymi. Unowocześnienie powiatowych, gminnych i wiejskich bibliotek publicznych nie jest możliwe bez uzyskania przez bibliotekarzy nowych kompetencji zawodowych wykraczających poza standardowe umiejętności bibliotekarskie.

Szkolimy się w ramach Programu „Biblioteka+”

„Nowoczesna biblioteka publiczna to najlepsza wizytówka władz samorządowych. Sprawna, zamożna biblioteka to dla mieszkańców gminy szansa, żeby być obywatelami świata, bo zapewnia ona równy dostęp do kultury i wiedzy dla wszystkich: biednych i bogatych, wykształconych i tych, którzy chcą się kształcić, kobiet i mężczyzn, starych i młodych, niepełnosprawnych. Nie ma innej instytucji publicznej, która działa tak demokratycznie – nie stawiając żadnych warunków, służy każdemu. To wreszcie godne zaufania źródło informacji dla gości odwiedzających gminę” (Rzeczpospolita, 19.07. 2011 r.)

W programie Biblioteka+ - Szkolenia dla bibliotekarzy – bierze udział przedstawiciel biblioteki w Zielonkach. Szkolenia obejmują cykl pięciu dwudniowych sesji (10 dni szkoleniowych). Zrealizowano już blok tematyczny dotyczący podnoszenia kompetencji z zakresu technologii komunikacyjnych i informatycznych, rozwoju osobistych kompetencji menadżerskich i przywódczych oraz public relations i kontaktów z mediami.

Biblioteka Plus jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Głównymi beneficjentami programu są gminne biblioteki publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich (do 15 tysięcy mieszkańców).

Strategicznym celem programu jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego, a także wprowadzenie systemu certyfikującego dla bibliotek.

Program szkoleniowy realizowany jest we współpracy

z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie.