W dniu 28 października 2016 r. odbyła się druga edycja akcji „Zapalmy Światło Pamięci w Zielonkach i Korzkwi”. Młodzież z gimnazjum w Zielonkach odwiedziła miejscowy cmentarz. Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy społecznej „Zapalmy Światło Pamięci”, prowadzonej przez naszą bibliotekę. Gimnazjalistom towarzyszyli: dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach Bożena Nowak, wicedyrektor Agnieszka Machula, sołtys Władysław Orzechowski oraz ksiądz rezydent Alojzy Strączek z parafii w Zielonkach.

W czasie spaceru uczniowie odwiedzili zabytkowe groby, złożyli kwiaty oraz zapalili biało-czerwone znicze na mogiłach osób zasłużonych dla Zielonek. Gimnazjaliści rozpoczęli żywą lekcję historii przy zabytkowej bramie parafialnego cmentarza w Zielonkach. Dowiedzieli się od dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusza Zielińskiego – inicjatora całej akcji – o historii tego cmentarza oraz o tym, że wcześniej pochówków zmarłych dokonywano wokół murów kościoła parafialnego w Zielonkach. Zwyczaj ten zawieszono pod koniec XIX w. Najstarszy grób to pochówek Tomasza Badery, dzierżawcy wsi Garlica Murowana z 1840 r. Ten pomnik zachował się w formie szczątkowej, tzn. podstawa z piaskowca i żeliwny krzyż (bez figury Chrystusa), na którego odwrocie umieszczono zapisy epitafijne.

Pierwszym punktem odwiedzin na cmentarzu było miejsce zaznaczone betonową opaską, w którym w styczniu 1945 r. złożono ciała poległych żołnierzy Armii Czerwonej. W 1946 r. ciała zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz wojskowy na Rakowicach w Krakowie. Młodzież odwiedziła groby wójtów Zielonek Jakuba Prochala i Błażeja Bińczyckiego oraz ks. Jana Budy proboszcza Zielonek, następnie granitowy krzyż z 1932 r., który stoi w miejscu XIX-wiecznej zbiorowej mogiły cholerycznej, grób Katarzyny Gawłowej malarki ludowej z Zielonek i grób dwóch nieznanych żołnierzy, którzy polegli w 1939 r. w Kampanii Wrześniowej.

Biało-czerwone znicze zapłonęły na krypcie rodziny Ślizowskich, na mogiłach Ignacego Szulca powstańca z 1863 r., wspomnianego wcześniej Tomasza Badery, na grobowcach rodziny Ziębów, ks. Piotra Kwiecińskiego i ks. Adama Zięby proboszczów zieloneckiej parafii oraz na grobach Władysława Gwizdały autora pierwszej monografii Zielonek i Jana Sadzika poległego we wrześniu 1939 r. pod Słomnikami. Zapalono świece nad trzema grobami okolicznych właścicieli ziemskich z lat 1907–1921, a następnie złożono kwiaty i znicze pod obeliskiem upamiętniającym ofiary II Wojny Światowej pochodzące z Zielonek. Jeden z gimnazjalistów odczytał nazwiska wypisane na tablicy, po czym pamięć o poległych uczczono minutą ciszy.

Uczniowie przeszli do całego rzędu mogił osób, które zginęły na terenie Bibic, w dniu 17 stycznia 1945 r., w czasie walk Armii Czerwonej z oddziałami niemieckimi podczas wyzwalania Krakowa. Bardzo ważnym punktem na mapie cmentarza był grób proboszcza ks. Jana Michalika, który pełnił tę funkcję przez 30 lat. Tu młodzież wysłuchała krótkiej historii jego zasług dla okolicznych miejscowości, które w tym czasie wchodziły w skład parafii w Zielonkach. Ostatnim punktem na mapie był grób nauczycielki Heleny Prażmowskiej, która zmarła w 1830 r.

Organizator październikowej akcji nie zapomniał również o żołnierzach poległych podczas działań I i II Wojny Światowej, a także walczących w powstaniu w 1863 r. Spotkanie stanowiło dobrą okazję do poznania historii naszego regionu i oddania hołdu osobom z nim związanym.

KM

Galeria zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ