Bibliotekarze stają się przewodnikami po świecie informacji. We wsiach instalują internet, sprowadzają najciekawsze książki, spisują lokalne historie.


Bibliotekarze stają się przewodnikami po świecie informacji. We wsiach instalują internet, sprowadzają najciekawsze książki, spisują lokalne historie. 

- Prestiż placówek na wsiach wzrósł. Przychodzi dużo dzieci - mówi w Dwójce Elżbieta Gradzik, dyrektor Biblioteki w Łazach. To już nie tylko miejsca, gdzie wypożyczyć można książkę. W małych miejscowościach biblioteki integrują społeczność. Ważne, by znajdowały się w centrum miasta, gdzie po pracy ludzie mogą wpaść i wypożyczyć książkę, gdzie dzieci mogą odrobić lekcje, gdzie można łatwo zorganizować ciekawe wydarzenie kulturalne.

- Pomysłów jest dużo; zespół to rewelacyjni, inteligentni ludzie. Bibliotekarze są pasjonatami - mówi Ewa Kmiecik-Wronowicz z biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach - Mamy jedno ogromne ograniczenie. Nie dysponujemy warunkami do pracy. Budynek biblioteczny jest stary, a gmina od 30 lat próbuej wybudować nowy w centrum miasta.

To powoli się zmienia, m.in. dzięki pomocy Programu Rozwoju Bibliotek, który jest częścią globalnego przedsięwzięcia Billa Gatesa. Chodzi o to, by lokalnym mieszkańcom zapewniać coraz lepszy dostęp do wiedzy i kultury.

Bibliotekarze z małych miejscowości, oprócz gromadzenia książek, zajmują się także cyfryzacją starych zdjęć, nagrywaniem lokalnych historii, wydawaniem książek; współpracują z placówkami za granicą, zapraszają do siebie przedstawicieli wielkich, polskich muzeów, organizują spotkania z ważnymi pisarzami.

Źródło: http://www.polskieradio.pl/24/1022/Artykul/498675,Wielka-moc-w-malej-bibliotece

Posłuchaj audycji !
http://www.polskieradio.pl/24/440/Tematy/22146