Żydowski Instytut Historyczny w porozumieniu z innymi organizacjami przygotowuje całoroczny projekt działań edukacyjnych i kulturalnych związanych z obchodami Roku Janusza Korczaka. Początek 5 stycznia 2012.

Zasadniczym celem projektu jest przedstawienie możliwości stosowania myśli i praktyk Korczaka we współczesnym świecie, szczególnie wobec wyzwań współczesnego społeczeństwa wielokulturowego.

Żydowski Instytut Historyczny w porozumieniu z innymi organizacjami przygotowuje całoroczny projekt działań edukacyjnych i kulturalnych związanych z obchodami Roku Janusza Korczaka. Początek 5 stycznia 2012.

Zasadniczym celem projektu jest przedstawienie możliwości stosowania myśli i praktyk Korczaka we współczesnym świecie, szczególnie wobec wyzwań współczesnego społeczeństwa wielokulturowego.
5 stycznia 2012 rozpoczyna się cykl spotkań z wybitnymi znawcami jego myśli, pt. "Mój Korczak". Jako pierwsza wystąpi Krystyna Starczewska, twórczyni oraz dyrektorka zespołu szkół "Bednarska", wybitna postać polskiego szkolnictwa społecznego, innowatorka nawiązująca w teorii oraz praktyce do pedagogicznej myśli Korczaka.
Swój wykład Krystyna Starczewska zatytułowała "Idee wychowawcze Korczaka wobec wyzwań współczesnego świata. Jak oceniałby Korczak dzisiejszą polską szkołę?"

Czas i miejsce spotkania:
5 stycznia 2012, godz. 18:00 - Żydowski Instytut Historyczny, sala w Błękitnym Wieżowcu, pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie. Wstęp wolny.
Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit (1878-1942), był działaczem na rzecz praw dziecka, pedagogiem, lekarzem, działaczem społecznym i autorem książek dla dzieci, w tym "Króla Maciusia Pierwszego" oraz współtwórcą i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który istniał do 1942 roku.
Był on prekursorem w walce o prawa dziecka i uznanie jego podmiotowości. "Nie ma dzieci - są ludzie" to słowa, które doskonale obrazują ideę korczakowską, gdzie dzieci to autonomiczne, posiadające swoje prawa, potrzeby i zainteresowania istoty.


W roku 2012 przypada 100. rocznica założenia przez niego sierocińca i mija 70 lat od jego śmierci w obozie zagłady w Treblince.
Na posiedzeniu 16 września 2011 Sejm ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi - więcej na stronach Culture.pl...

Z wystąpienia poseł sprawozdawcy Urszuli Augustyn:
Rząd, a także instytucje państwowe i organizacje pozarządowe przewidują liczne przedsięwzięcia służące promocji życia i twórczości Janusza Korczaka na skalę zarówno ogólnopolską, jak i międzynarodową. Mają one obejmować obszary związane z prawami dziecka, samorządnością dziecięcą, działalnością na rzecz dzieci, publicystyką, promocją i rozpowszechnianiem książek Janusza Korczaka, pedagogiką, medycyną, psychologią dziecięcą, promowaniem pozytywnego rodzicielstwa, resocjalizacją nieletnich i opieką nad dzieckiem trudnym.

W roku 2012 planowane są także: reaktywowanie Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Janusza Korczaka, ustanowienie Medalu za Zasługi w Obronie Praw Dziecka, nagrody nadawanej przez rzecznika praw dziecka, emitowanie monety Narodowego Banku Polskiego z okazji 70. rocznicy śmierci Janusza Korczaka, dedykowanie Januszowi Korczakowi Warszawskich Targów Książki oraz specjalne ekspozycje, odczyty, widowiska na międzynarodowych targach książki w Moskwie i we Frankfurcie, organizacja Międzynarodowego Kongresu Korczakowskiego w Warszawie, promowanie idei Janusza Korczaka poprzez sieć polskich placówek dyplomatycznych, organizacja 16 konferencji naukowych z udziałem dzieci i młodzieży, organizacja obchodów 45-lecia Orderu Uśmiechu dedykowanych Januszowi Korczakowi, a także organizacja ogólnopolskiej akcji profilaktycznej dla młodzieży pod nazwą "Przystanek Korczak". Planuje się również szereg wydarzeń naukowych poświęconych prawom dziecka w kontekście europejskim. Podejmowane są działania mające na celu zorganizowanie sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z udziałem dzieci.


Źródło: www.jewish.org.pl, www.przystanekkorczak.pl, orka2.sejm.gov.pl