Mikołaj Łoziński otrzymał Paszport Polityki w kategorii literatura. Jego "Książka" to - jak uzasadniono werdykt - świetnie opowiedziana mała historia na tle historii dużej. Pisarz został doceniony też za oryginalną formę i przypomnienie, że nie ma lepszego tematu niż rodzina.

Zwycięzcy w pozostałych kategoriach to: Rafael Lewandowski (film), Julia Marcell (muzyka popularna), Maciej Szajkowski (muzyka popularna), Krzysztof Garbaczewski (teatr), Nicolas Grospierre (sztuki wizualne) i Aleksandra Kuls (muzyka poważna). Nagrodą dla osobistości kultury - Kreatorem Kultury - nagrodzono Jerzego Jarockiego.

Nazwiska laureatów za rok 2011 ogłoszono we wtorek 17 stycznia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W uroczystości udział wzięli prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, premier Donald Tusk, minister kultury Bogdan Zdrojewski, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Paszporty Polityki to nagrody przyznawane młodym twórcom, zasłużonym w minionym roku dla polskiej kultury i sztuki.

źródło: http://www.instytutksiazki.pl/pl,ik,site,6,4,26860.php