Biblioteka Publiczna w Zielonkach przypomina, że 25 stycznia obchodzić będziemy 100 rocznicę urodzin Mariana Brandysa. Marian Brandys - ur. 25 stycznia 1912 w Wiesbaden, zmarł 20 listopada 1998 w Warszawie – był prozaikiem i reportażystą.

Biblioteka Publiczna w Zielonkach przypomina, że 25 stycznia obchodzić będziemy 100 rocznicę urodzin prozaika i reportażysty Mariana Brandysa. Marian Brandys - ur. 25 stycznia 1912 w Wiesbaden, zmarł 20 listopada 1998 w Warszawie – był prozaikiem i reportażystą.
Pochodził z inteligenckiej rodziny żydowskiej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczył w kampanii wrześniowej i w walkach w rejonie Woli Gułowskiej, stanowiących ostatni etap bitwy pod Kockiem, jako porucznik rezerwy w oddziale wchodzącym w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie. W latach 1939-1945 jeniec oflagów m.in. oflagu II C Woldenberg. Po wyzwoleniu z oflagu w ostatnich miesiącach wojny był korespondentem wojennym w Berlinie razem z Edmundem Osmańczykiem. Po wojnie pracował jako dziennikarz, reporter i publicysta tygodnika „Świat”. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz polskiego PEN Clubu. Pod koniec lat 70 XX wieku związał się z opozycją demokratyczną. W 1976 roku był jednym z sygnatariuszy protestu przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji tzw. „Memoriału 101”.
W latach 50 i początku lat 60 publikował głównie reportaże wydane w zbiorach „Spotkania włoskie”. Pisał również książki i opowiadania dla dzieci i młodzieży „Śladami Stasia i Nel”.
W swoich książkach o tematyce historycznej skupił się na historii Polski, epoki rozbiorów głównie w czasach napoleońskich oraz Królestwa Kongresowego. 
W swoich książkach historycznych i esejach ważne wydarzenia historyczne przedstawiał przez pryzmat losów jednostek, ich postaw i życiowych wyborów. Jego głównym dziełem jest pięciotomowy „Koniec świata szwoleżerów”, opisujący ciąg dalszy losów bohaterów wojen napoleońskich z „Kozietulskiego i innych”.
Jego książki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelników osiągając wielotysięczne nakłady. Zostały przetłumaczone na kilka języków obcych: niemiecki, rosyjski, francuski. Był również współautorem scenariuszy na podstawie własnych opowiadań do filmów fabularnych „Tarpany” i „Ludzie z pociągu”.


Biblioteka w Zielonkach zachęca do skorzystania z przygotowanej ekspozycji książek autorstwa Mariana Brandysa.

Życzymy miłej lektury!