W czwartek 21.05.2016 na sali CPKiR w Zielonkach odbyło się zakończenie gminnego konkursu bibliotecznego „GRA WARTA... CZYTANIA!”. Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Zielonkach. Uczestnicy nagradzani byli w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa (klasy 4-6) oraz gimnazjum. Ceremonię wręczenia nagród poprowadziły pani Bożena Porębska-Szarek oraz pani Agata Wodka z biblioteki szkolnej, wraz z panem Mariuszem Zielińskim, dyrektorem biblioteki publicznej.

Przyjmowane były zarówno zgłoszenia indywidualne jak i grupowe. W zabawie wzięło udział łącznie 68 uczniów ze szkół w Bibicach, Korzkwi, Woli Zachariaszowskiej i Zielonek, z czego łącznie połowa otrzymała nagrody bądź wyróżnienia.

Organizatorzy podkreślali wysoki poziom wykonanych prac, który utrudnił im wybór laureatów i doprowadził do przyznania dużej ilości wyróżnień. Nagrody zostały ufundowane przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach, nawet ci uczniowie, którzy znaleźli się poza podium mogli liczyć na pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Po uhonorowaniu zwycięzców przyszła pora na zaprezentowanie prac konkursowych – zgromadzeni mieli okazję podziwiać dzieła współzawodników a także w nie zagrać. Tematem konkursu było stworzenie gry planszowej nawiązującej do wybranej książki - zdecydowana większość młodych twórców zdecydowała się oprzeć swoje produkcje na literaturze fantastycznej.

Wielką popularnością  cieszyły się serie książek o Percym Jacksonie czy Harrym Potterze, można też jednak było spotkać planszowe adaptacje klasyki gatunku w postaci „Władcy Pierścieni” i „Hobbita” J.R.R. Tolkiena.

Niezależnie jednak od wybranej inspiracji w każdym przypadku uderzał ogrom pracy włożonej w estetyczne i często nowatorskie wykonanie planszy, pionków, kart, a często także innych akcesoriów wymyślonych przez autorów gier.

Poniżej publikujemy listę zdobywców nagród oraz wyróżnień. Mamy nadzieję, że konkurs doczeka się kolejnej edycji, choć trzeba przyznać, że trudno będzie pobić kreatywność i dbałość o szczegóły tegorocznych uczestników.

I miejsce

Paulina Błaszczyk, Julia Cybulska, Aleksandra Maciaś (SP w Zielonkach, klasa 6d)

Harry Potter. Magiczne starcie

Alina Gazda (SP w Bibicach, klasa 5a)