2 kwietnia przypada rocznica urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, kiedy bardziej niż zwykle wspieramy czytanie najmłodszym i celebrowanie zwyczaju wspólnej lektury.

Dzielna Calineczka, urocze Brzydkie kaczątko, smutna Dziewczynka z zapałkami i mrożąca krew w żyłach Królowa śniegu to najbardziej znane postaci bajkowe, jakie stworzył Hans Christian Andersen. Lecz nie jedyne, jakie zasilają szeregi baśniowych bohaterów wymyślonych przez pisarzy dla dzieci. Wystarczy pomyśleć chociażby o innych klasycznych utworach dla dzieci, Baśniach braci Grimm - opowieściach napisanych przez dwóch rodzonych braci i niemieckich pisarzy, Wilhelma Karla Grimma i Jacoba Ludwiga Karla Grimma, którzy większość swoich dzieł publikowali wspólnie.

Aby rozpowszechniać literaturę dla najmłodszych czytelników, w 1967 roku ustanowiono Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Co roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była nim w 1979 roku.

W wielu krajach święto ma swoje własne coroczne tradycje. I tak na przykład w Czechach, które były organizatorem święta w 2007 roku, narodziła się akcja nazwana "Nocą z Andersenem". W pewnej bibliotece bibliotekarka czytała wieczorami najmłodszym. Pomysł tak się spodobał, że przyjął się również w innych czeskich bibliotekach. Obecnie dzieci w Czechach spędzają noc z 2 na 3 kwietnia w bibliotekach czytając i słuchając bajki.

W Polsce od 2001 roku do czytania dzieciom namawiają rodziców organizatorzy akcji społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Jej celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważne jest poznawanie przez dzieci świata książek.

W tym roku gospodarzem dnia są Stany Zjednoczone, plakat projektował Ashley Bryan, a autorką motta „Bookjoy Around the World…” jest Pat Mora.


Pamiętacie, co czytaliście w dzieciństwie? A może przypominacie sobie, co czytali Wam rodzice? Jakie bajki czytacie swoim dzieciom?

Źródło artykułu