Zapraszamy na wideo-relacje z odsłonięcia popiersia Stanisława Wyspiańskiego w bibliotece w Węgrzcach

 

 "Bibliotheca Magna – Perennisque, czyli Biblioteka Wielka i Wieczna."

Dokładna data zorganizowania Gromadzkiej Biblioteki w Węgrzcach jest dziś trudna do ustalenia, prawdopodobnie było to w ostatnich miesiącach 1946 roku. Prowadziła ją p. Maria Raźna, pracownik gminy Węgrzce, a następnie p. Halina Kurczyńska, kierowniczka świetlicy ZMP  w Zielonkach. Księgozbiór stanowiły woluminy z przydziału centralnego, a następnie zakupy z kwot budżetowych Powiatowej Biblioteki w Krakowie. Na terenie gminy były zorganizowane punkty biblioteczne we wsiach: Batowice, Bosutów, Bibice, Dziekanowice, Prusy, Raciborowice, Garlica murowana, Trojanowice i Zielonki. Z dniem 1 listopada 1954 roku powierzono obowiązki kierownika Biblioteki Gromadzkiej w Węgrzcach z siedzibą w Zielonkach p. Antoniemu Żyła, kierownikowi Szkoły Podstawowej w Zielonkach. W roku 2009 Biblioteka w Zielonkach obchodzi 55- lecie istnienia. Obecnie Biblioteka Publiczna w Zielonkach jest samodzielną instytucją kultury gminy Zielonki z filiami w Przybysławicach i w Węgrzcach, kieruje nią od 1 stycznia pan Mariusz Zieliński.  W najbliższym czasie przeniesie  swoją  siedzibę do nowego budynku CIS- u przy ul. Galicyjskiej 17 A.
Tekst został opracowany na podstawie kroniki biblioteki.

Beata Pocha

Jaka byłą przeszłość centralnej wsi naszej gminy? Na pewno wielu z nas zadaje sobie to pytanie, patrząc na ową małą stolicę gminy uroczo rozłożoną nad Białuchą.
Zielonki to nazwa topograficzna, która pochodzi od słowa „zielonka”, rodzaju ziela rosnącego na łąkach. Miejsce wsi było zasiedlone od dawien dawna, bo już w okresie neolitu, kilka tysięcy lat p.n.e. Pierwszy zapis w kronikach o Zielonkach pochodzi z 1260 r.

Gmina Zielonki w obecnym kształcie, w świetle historii, jest tworem dość młodym, bowiem zaczęła funkcjonować 1 stycznia 1973 r. Została utworzona z istniejących wcześniej Gromadzkich Rad Narodowych w Węgrzcach, Zielonkach i Przybysławicach oraz z części GRN w Raciborowicach.  

Historia Janiny Bauman - polskiej pisarki żydowskiego pochodzenia, jest historią niezwykłą – bardzo smutną, jednakże szczęśliwie zakończoną. Z jednej strony los Żydówki przypomina los wielu innych Izraelitów w czasie okupacji, z drugiej natomiast jest szczególny ze względu na jej osobowość, charakter, wole życia. Historia ta jest nam tym bardziej bliska, gdyż związana jest z podkrakowskimi Zielonkami.